"Євробачення" у регіонах: чому б і ні?
18 травня 2016 р.Україна вдруге здобула можливість провести фінальну частину європейського пісенного конкурсу "Євробачення". Завдяки перемозі співачки кримськотатарського походження Джамали країна 2017 року стане наступною хазяйкою змагання. Можливе місце проведення конкурсу відразу стало предметом дискусій. У 2005 році після перемоги Руслани ні в кого не було сумнівів, що фінал відбудеться у столиці. Цьогоріч український організатор - Національна телекомпанія України (НТКУ) - вже має чимало заявок.
Потенціал "провінції"
Столиця зовсім не обов'язково є очевидним вибором для місця проведення пісенного конкурсу. Країни, що неодноразово перемагали на "Євробаченні", проводили його фінал і в інших містах. Приміром, Німеччина приймала змагання у Франкфурті, Мюнхені та Дюссельдорфі, а Нідерланди - не лише в Амстердамі, але й у Гілверсумі та Гаазі. У Швеції, крім Стокгольма, фінал проводили також у Гетеборгу та Мальме (останнє місто приймало "Євробачення" 2013 року вже вдруге).
Маючи населення у 250 тисяч осіб, що на 40 тисяч менше за Херсон, Мальме разом із довколишнім регіоном Сконе вклало у конкурс 28 мільйонів шведських крон (три мільйони євро), держава виділила ще 125 мільйонів крон (13,4 мільйона євро). Прибуток же від туризму становив 185 мільйонів крон (20 мільйонів євро), йшлося у звіті регіональної адміністрації Сконе. І тут ще не враховані нові робочі місця та економічне зростання. Вартість PR-ефекту для регіону та країни оцінили на рівні 1,1 мільярда крон (120 мільйонів євро).
"Це створить можливість прорекламувати й інші гарні міста, популяризувати туризм та регіональний розвиток… Інші міста часто готові старатися ще більше та докладати зусиль", - висловилася у соцмережі Facebook на підтримку проведення конкурсу не в Києві радниця міністра інфраструктури Яніка Мерило. Вона не переживає щодо фінансування конкурсу, нагадуючи приклад Мальме із 16 мільйонами євро чи естонської столиці Таллінна у 2002 році з 8 мільйонами євро, та припускає можливість спонсорської підтримки.
За ким рішення
Генеральний директор НТКУ Зураб Аласанія каже, що перелік вимог до місця проведення фінальної частини конкурсу Україна отримає від організатора, Європейської мовної спілки (ЄМС), вже у найближчі тижні. За його словами, у цьому переліку, як правило, йдеться про стандартні вимоги до інфраструктури, можливості забезпечити дозвілля кільком десяткам тисяч людей протягом двох тижнів, а також безпека. Щодо останньої, додає він, Україні можуть висунути кілька додаткових вимог, ураховуючи геополітичну ситуацію. Коли НТКУ отримає цей документ та підпише договір з ЄМС, зокрема щодо фінансованої європейцями частини витрат, то готуватиме пропозиції, що відповідають стандартам ЄМС.
Аласанія також сповнений ентузіазму щодо вивчення пропозицій регіональних міст та залучення до цього громадськості: "Навіть якщо це найбільш мінімальний варіант - Херсон. Буде складно, але ми все одно будемо його розглядати, номінувати бодай на першому етапі. Навіть сама номінація на проведення конкурсу може зняти певну напругу в регіоні, підштовхнути місцеву владу ретельніше працювати з інфраструктурою", - сподівається він.
Остаточне рішення - за європейцями, проте вони зазвичай дослухаються до господарів заходу у разі дотримання всіх вимог. Як повідомив DW Аласанія, після завершення формальностей з європейськими партнерами він у складі комісії відвідає міста-претенденти. Згодом буде складено список номінантів, з якого інспекції ЄМС запропонують кілька варіантів. Керівник НТКУ сподівається, що конкурс стане нагодою "дати шанс регіонам".
Вибір є
Про бажання провести "Євробачення" у 2017 році уже заявили столиця Київ та чотири регіональні центри - Львів, Одеса, Дніпропетровськ та Херсон. Поки що неофіційно озвучив свою пропозицію також Харків.
"Це не відмова від столиці, а скоріше винагородження, перевага регіонів. Це нам дозволяє досвід, який уже є з часів Євро-2012", - говорить Аласанія щодо ймовірності проведення "Євробачення" не в Києві.
Деякі міста справді мають значну частину інфраструктури для прийому великої кількості гостей. Про це поспішили заявити їхні мери. "Є можливість добудувати "Євробаскет", є можливість провести якісну реконструкцію (спорткомплексу. - Ред.) "Метеор". Це держвласність. Якщо Кабінет міністрів виділить необхідні кошти, все можна буде зробити нормально", - заявив міський голова Дніпропетровська Борис Філатов. Його львівський колега Андрій Садовий теж наголосив на перевагах свого міста. "Львів готовий. Маємо прекрасне летовище, маємо багато готелів, де можна розміщувати гостей, і найголовніше - ми маємо атмосферу", - натякнув він на стадіон "Арена Львів". Поштовху для розвитку та залучення інвестицій чекають і у Херсоні.
Аласанія планує провести в обласних центрах бодай національні відбори. Він наголошує, що скрізь є талановиті та працьовиті люди, які здатні гарантувати гідне проведення конкурсу. "Чи знаєте ви, що у Стокгольмі одна з компаній, яка забезпечувала технічний бік "Євробачення", була українською? Причому організатори самі підрядили наших хлопців, - розповідає керівник НТКУ. - У нас справді багато класних міст, де є багато талановитих людей".